Markamızın hikayesini kurucumuz Ahmet Oranos‘tan dinleyelim;

”Fotoğrafçılık merakım üniversite yıllarında okulun fotoğrafçılık kulübünün faaliyetlerine katılmam ile başladı. İleriki yıllarda (1985+) hobi olarak uzaktan kumandalı (r/c) model uçaklar yapıp uçurmaya başladım. Yabancı menşeli bir model uçak dergisinde uçan r/c modellere fotoğraf makinası takıp havadan çekim yapıldığını gördüm. O andan itibaren kalbim havadan çekim tutkusuyla çarpmaya başladı ve temposu bir gün bile yavaşlamadı.

İlk havadan fotoğrafımızı, 0.60’lık üstten kanatlı bir eğitim tipi model uçağın altına taktığımız instamatik kamera ile, TEM otoyolu Kartal şantiyesi civarında yaptığımız uçuşta çektik (1992). Bu aşamadan sonra yapılacak şey uçuş esnasında havadan alınacak görüntünün yere aktarılmasıydı.

001

İlk havadan fotoğrafımız (1992 – TEM Otoyolu Kartal şantiyesi)

İnternetten alışveriş imkanlarının çok kısıtlı olduğu bu yıllarda şans eseri bir video aktarıcı alıcı verici sisteminin parçalarını getirttik ve elektronik mühendisi bir tanıdığa toplattık. İlk denememizde görüntü aktarma menzili 10m kadardı. Sonraları, kullanmaya hazır 2.4ghz bir video aktarıcı da tedarik edebildik, ve ihtiyacımızı kısmen karşılanmış oldu.

001

Yurtdışından getirttiğimiz parçalar ile hazırladığımız drone

İlerleyen zaman içinde havadan fotoğraf çekmek için bir model helikopterin daha uygun olacağına karar verdik. 35mm bir SLR makinayı benzin motorlu bu helikopterimizin burnuna yerleştirmeyi becerdik ve çekimlere devam ettik.

001

35mm SLR makina eklenmiş benzin motorlu helikopter

Sonra, yaptığımız bir havadan çekim için fatura kesmemiz gerekti ve firmamı Ahmet Oranos Fotoğrafçılık olarak 2001 yılında kurmuş oldum. (Aşağıdaki görsel 35mm renkli negatiften, o günkü şartlarda, taranarak elde edilmiştir)”

001

Firmanın kurulmasına vesile olan görsel

Havadan çekim, havadan video, havadan fotoğraf ve diğer farklı tüm projeleriniz için mutlaka HeliÇek‘ten teklif alın.

Havadan çekim, havadan video, havadan fotoğraf ve diğer farklı tüm projeleriniz için mutlaka HeliÇek‘ten teklif alın.